Turp Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Turp Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Turp kürü, güçlü bir antioksidan olan turp sağlığı temsil eden bir sebzedir. Vücut sağlığına birçok anlamda katkıda bulunan turp, yüksek lif içeriği ile sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Folik asit, fosfor, C vitamini bakımından oldukça zengindir. Böbrek sağlığı, solunum yolları sağlığı başta olmak üzere daha pek çok alanda faydalıdır. Turp ağız kokusuna karşı iyi gelir. Nefesi tazeleme özelliği olan turp, kan dolaşımını düzenler, kabızlığa karşı iyi gelir. Antioksidan etkisi ile cildi yaşlılık izlerine karşı korur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kalp ve damar sağlığını korur. Turp, salatalarda, yemekler kullanılabileceği gibi direk olarak ya da kür şeklinde de kullanılabilir.

Saç uzatmak için turp kürü

Turp suyu saçların kolay uzamasını sağlayan, yıpranmış saçları onarıcı özelliği olan, saç kırıklarını gideren bir üründür. Turp sadece saçlar için değil tüm vücut için faydalıdır. C vitamini, K vitamini, bakır, çinko, kalsiyum, manganez gibi faydalı mineraller bakımından zengin olan turp, bu özelliği sayesinde saç derisinde oluşan problemleri gidererek saçların güçlenmesini sağlar. Saç üzerindeki en önemli etkisi ise saçların çabuk uzamasıdır. Saç uzatmak için hazırlanacak kürün siyah turp ile yapılması gerekir. Çünkü siyah turp kırmızı turpa göre iyot ve kükürt bakımından daha zengindir.

Saç uzatmak için turp kürü

Orta boy siyah turp yıkandıktan sonra kabukları ile rendelenir. Rendelenen turp uygun bir tencereye alınır ve üzerine 3 su bardağı su eklenir. Tencere ocağa alınarak 30 dakika kadar kaynatılır. Kaynama süresi tamamlandıktan sonra ocaktan alınıp, soğumaya bırakılır. Turp suyu ılıdıktan sonra bir süzgeç yardımı ile süzülür. Posasından ayrılan suyun içine 1 tane yumurta sarısı ilave edilip iyice çırpılır. Hazırlanan karışım saç dipleri başta olmak üzere tüm saça yedirilir. Saçlara 5 dakika kadar masaj yapılarak bir bone yardımı ile saçlar kapatılır. En az 3 saat bekletildikten sonra bol su ile yıkanır. Saç uzatmak için turp kürü haftada üç defa uygulanabilir.

Turp kürü başlangıçta saçlarda dökülmeyi arttırabilir. Fakat bu gayet normaldir. Dökülen saçlar ölmüş ya da canlılığını yitirmiş olan saçlardır. Turp küründen faydalanabilmek için kürün haftada üç defa düzenli bir şekilde uygulanması ve bir ay devam edilmesi gerekir. Bir ay sonunda 2 hafta ara verilmelidir. Turp kürünün saçlar üzerindeki etkisi kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Öksürük için turp kürü

Özellikle soğuk havalarda bir türlü geçmeyen öksürük için tavsiye edilen doğal bir kürüdür. Öksürük ile boğazlarda oluşan tahrişi, ağrısı ve şişliği de giderici etkisi vardır. Basit malzemelerle kolaylıkla hazırlanıp, kullanılabilecek olan turp kürü çocuklar için de kullanılabilir.

Öksürük ve boğaz problemleri için 1 tane kara turp, 1 yemek kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı toz zencefil kullanılır. Kara turp yıkandıktan sonra üst kısmı kesilir. Oyma bıçağı ile turpun içi oyulur. Oyulan turpun içine bal eklenir. Alt tarafından delinip, üst tarafına kesilen parça kapak gibi kapatılır. Bu şekilde turp bir gece boyunca bekletilir. Turptan sızan sıvı günlük olarak içilir. Kür inatçı öksürük ve üst solunum yolu hastalıkları için oldukça etkili bir reçetedir. Mide ile alakalı sorun yaşayan kişiler için turp kürü tavsiye edilmez.

Turp Kürü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Turp Ekimi

Turp Ekimi