Mor Turp Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Mor Turp Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mor turp, adından da anlaşılacağı gibi, turp çeşitleri arasında yer alan bir türdür. Aslında mor turp, turplar arasında en çok tüketilen çeşitlerden biridir. Mor turpun insan sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri bulunmaktadır. Mor turp yetişirken, insanlar hem tohumlarından hem yapraklarından hem de turpun kendisinden faydalanırlar. Mor turp, dünyanın birçok bölgesinde yetişmektedir. Ülkemizde de bol miktarda yetiştirilen bu turp hem ihraç edilir hem de insanlar tarafından tüketilir. Bazı insanlar faydaları ve lezzeti nedeniyle mor turpun suyunu da tüketirler. Mor turpun çeşitli boyutları bulunabilir. Yaklaşık %85'i su olan mor turpun, %15'lik kısmı minerallerden oluşmaktadır. Bu oran, mineral açısından oldukça yüksek olduğu için, özellikle çocuklara yedirilmesi önerilir. Çünkü çocukların kemik gelişimi devam ettiğinden, mineral ve vitaminlere çok fazla ihtiyaç duyarlar. Mor turpun daha çok küçük boyutlarda olanları önerilmektedir. Çünkü yapılan araştırmalar sonucunda, küçük olan turplarda daha fazla mineral bulunduğu tespit edilmiştir. Bu meyveler büyüdükçe mineral oranı sabit kalırken, su oranı artar.

Mor turp, insanlarda balgam söktürücü bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle, diğer turplar gibi insan solunum yollarında meydana gelen sorunlarda çok büyük etkiler yapmaktadır. Hastalıklar üzerinde çok iyi bir şifa kaynağı olan mor turp, insanlarda kan içerisindeki oksijen miktarının artmasını sağlar. Bu sayede vücudun birçok organı daha fazla oksijen alarak çok daha iyi çalışır. Böylece vücuttaki birçok hastalık hızlı bir şekilde iyileşir. Ancak mor turp, insanlarda bazen zararlı etkiler yapabilir. Bu zararlı etkiler, aslında turpun doğru kullanılmamasından kaynaklanır. Mor turpun suyu, tahriş edici bir özellik taşır. Bu nedenle aşırı fazla kullanıldığında sindirim sisteminin tahriş olmasına ve özellikle midenin olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

Mor Turpun Faydaları Nelerdir?

  • Mor turpun en önemli faydalarından biri, uzun süreli kullanımlarda etkisini ortaya çıkaran kansere karşı olan etkisidir. İnsan vücudunda meydana gelebilecek kanser hücrelerinin daha iyi beslenmesini sağlayarak bozulmasını önleyen mor turp, bu faydası ile büyük önem taşımaktadır.
  • Mor turp, sindirim sistemini düzenler. Özellikle zayıflamak isteyen insanların bol bol mor turp tüketmesi olumlu etkiler gösterecektir.
  • A, C, K ve B6 vitaminleri açısından birçok besinden daha zengin olan mor turp, bu vitaminler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve buna bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkların engellenmesinde etkilidir. Siz de bol bol mor turp tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.
  • Mor turp, kas sağlığı üzerinde de olumlu etkiler yapmaktadır. Eğer kaslarınıza önem veriyorsanız kesinlikle mor turpu denemelisiniz.
  • Mor turp, metabolizma sağlığına da olumlu etkiler yapar. Özellikle hazımsızlık gibi sorunlar yaşayan insanlar için mor turp, tıbbi bir ilaç kadar etkili olacaktır.

Ekstra Bilgiler

Mor turp, aynı zamanda yüksek antioksidan içeriği ile vücudun serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olur. Bu da cilt sağlığını destekler ve yaşlanma belirtilerini geciktirir. Ayrıca, mor turp, düşük kalori içeriği ile diyet programlarında sıkça tercih edilen bir besindir. Lif oranı yüksek olduğu için tok tutma özelliği de bulunmaktadır.

Sonuç olarak, mor turp hem lezzeti hem de sağlığa olan faydaları ile sofralarımızda daha fazla yer almayı hak eden bir besindir. Düzenli tüketimi, genel sağlık durumunuza olumlu katkılar sağlayacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Turp Ekimi

Turp Ekimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kırmızı Turp Bal Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Turp Bal Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Siyah Turp Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Siyah Turp Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kara Turp Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kara Turp Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ballı Siyah Turp Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ballı Siyah Turp Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Turp Suyu ile Saç Uzatma

Turp Suyu ile Saç Uzatma

Güncel

Ballı Turp Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Ballı Turp Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Çin Turpu Türleri ve Özellikleri

Çin Turpu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Yaban Turpu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yaban Turpu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?