Yaban Turpu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Yaban Turpu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yaban turpu, turpgiller ailesine mensup bir bitkidir. Bu turp türü, mucizevi etkileriyle insan sağlığı için kullanılan bir bitkidir. Yaban turpu, aslında günümüzde daha az kullanılan bir meyvedir. Çünkü günümüzde turp, daha iyi koşullarda yetiştirilerek daha lezzetli bir şekilde soframıza gelmektedir. Fakat yaban turpu, dağlarda kendiliğinden yetiştiği için biraz daha acıdır. Daha çok dağlık alanlarda ve suyun yakınlarında bulunan bu bitki yerin altında yetişir ve yerin üzerinde sadece yaprakları görünür. Bazı insanlar bu turpun yapraklarından da faydalansa bile aslında yaban turpunun yaprakları çok lezzetli değildir. Yaban turpunun yaprakları her ne kadar lezzetli olmazsa olmasın, insan sağlığı üzerinde bu yapraklarında çok etkisi vardır. Özellikle demir eksikliği olmak üzere insanlarda çok daha büyük sorunların giderilmesinde etkilidir. Yaban turpunun tadı oldukça acıdır. Bu nedenle özellikle köylük yerlerde acı seven insanlar için birebirdir. Yaban turpunun köylük yerlerde daha çok tüketilmesinin nedeni bu alanlarda daha çok bulunmasıdır. Eğer sizlerde acı seviyorsanız turpun en acısı olan yaban turpunu temin ederek sofralarınızda tüketebilirsiniz.

Yaban turpunun kullanımı

Yaban turpu, çocuklar tarafından da tüketillebilen bir bitkidir. Fakat acı olması nedeniyle günümüzde birçok çocuk bu turpu sevmez. Eğer çocuğunuz acı yiyebiliyorsa bu turp, çocuğunuz için çok mükemmel bir şifa kaynağıdır. Yaban turpu eski zamanlarda yemeklerin yanında tüketilmiştir. Aslında bundan daha önemlisi tıbbın gelişmemiş olduğu zamanlarda insanların yardımına yaban turpu koşmuştur. O dönemlerde tıp gelişmediği için ilaç bulunamazmış. Yaban turpu tıbbi alanda toz haline getirilerek insanların şifa kazanması için mükemmel bir ilaç haline gelmiş. Çok uzun yıllar boyunca yaban turpu, insanlar tarafından toz halinde kullanılmış. Sonraki zamanlarda ise tıbbın gelişmesi ve daha farklı tıbbi ilaçların ortaya çıkarılması nedeniyle yaban turpundan yapılan ilaçlar ortadan kalkmıştır.

Yaban turpu, ülkemizde özellikle yetiştirilen bir bitki olmasa bile Amerika'da bazı çiftçiler bu turpu özellikle yetiştirerek satmaktadır. Yaban turpunun içeriği aslında normal turplarla benzerlik gösterir. Çünkü bu turp içerisinde de yüksek oranda C vitamini bulunur. C vitamini sayesinde bu turp, insanlarda bağışıklık sisteminin hızlı bir şekilde gelişmesini sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle kış aylarında insan vücudunun yaban turpuna çok ihtiyacı vardır. Bunun yanında içerisinde diğer turplara göre kalsiyum oran çok daha fazladır. Bu nedenle çocuklarda kemik gelişimi için bir süt kadar etkili olmaktadır. Eğer sizlerde yaban turpunu uzun süre bozulmadan saklamak istiyorsanız bir kavanoz içerisine dilimleyerek kaldırabilirsiniz. Bu şekilde kavanozun ağzını açmadan uzun süreler boyunca saklayabilirsiniz.

Faydaları
  • Yaban turpu, eski zamanlarda özellikle sırt ağrıları için kullanılmıştır. Doğru kullanıldığında günümüzde de yaban turpunun vücuttaki birçok ağrıları geçirdiği bilinmektedir.
  • Yaban turpunun bir diğer faydası ise insanlarda öksürük söktürücü bir özelliğinin olmasıdır. Bunun için yaban turpunu robota çekin ve bir miktar balla karıştırıp tüketin. Bu kür birçok kişide kısa sürede öksürüğün kesilmesini sağlar. Çünkü yaban turpu, balgam söktürücü bir özellik sunar.
  • Yaban turpundan elde edilen su, mükemmel bir mikrop öldürücüdür. Bu nedenle antibiyotik özelliğinin olduğunu söyleyebiliriz.
  • İnsanlarda şişkinlik sorunlarının ortadan kalkması için oldukça mükemmel bir yiyecektir. Gaz söktürücü olarak kullanılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Turpun Faydaları ve Kullanımı

Turpun Faydaları ve Kullanımı

Güncel

Turp Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Turp Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?